19.12. 2013

Čertův švagr – etalon normálnosti

devil.jpgKrev mi začíná bušit ve spáncích, do tváří se mi hrne horkost a chce se mi strašně nahlas řvát. Novinky.cz: Švagr Miloše Zemana dostal místo na vnitru. „Jeho podnikání je ale neprůhledné, ve sbírce listin jeho firmy Revita group s.r.o. totiž chybí účetnictví od jejího založení v roce 2007. To je hrubé porušení zákona, které se trestá pokutou, a v případě, kdy jde o záměrné jednání s cílem zastřít údaje o hospodaření firmy, hrozí dokonce i trestní stíhání. „Jsem lempl," snažil se Bednarčík vysvětlit absenci patřičných dokumentů..." Prezidentův švagr lempl bude dělat na oddělení interního auditu a kontroly Ministerstva vnitra České republiky.

Něco shnilého je království Dánském. Proč ty lidi volíme? Proč necháme naše životy řídit psychopaty? Nejsou námi zvolení politici jen odrazem nás samých? Nedíváme se, sledujíc podrobně jejich činy, na průměrného občana - etalon normálnosti - naší země? Normálnost, v tomto kontextu chápána jako celospolečenský úzus, zrcadlí jen naše hodnoty a naše vlastnosti. Jak by se zachoval průměrný občan na místě prezidentova švagra? Odmítnul by pro nějaký vyšší princip? Ruku na srdce a nemusíte ani odpovídat.

Vzpomínám na Havla. Byli jsme lepší?

S aférami jakéhokoliv druhu se smiřujeme s podivuhodnou lehkostí. Přebíráme vzory (vy)volených (když může on, tak já taky), někdy i ochotně následujeme jejich příkladu (staré manželky vyměňované za nové). Raději zapomínáme, přehlížíme, vytěsňujeme, nechceme vědět, řešit, staráme se jen sami o sebe a stavíme si vnitřní bariéry. Neženeme politiky k zodpovědnosti, nenutíme je vysvětlovat a skládat účty. Spoléháme na Karmu a na Toho-Nahoře? Jenomže ono to není tak jednoduché. Bůh nám dal schopnost rozeznat, co je dobro a co zlo. A Bůh nám dal dokonce mnohem víc - dal nám možnost volby. A když tedy víme, že to, co se děje, je špatné a nejednáme, nepodílíme se náhodou na tom zlu také?

Politici dělají jen to, co my jim dovolíme. Pouze nám nastavují zrcadlo. Že vše, co dělají, je v souladu s platnými zákony České republiky? Kdo ty zákony vytvořil a jsou to dobré zákony?! Nevymlouvejme se. Jsou zákony, které přesahují celý svět, natož pak české právní předpisy.

Víme, máme možnost a nejednáme? Dobře nám tak!© 2011 Stop tunelům | tel: +420 732 921 250 | info@stoptunelum.cz