22.09. 2013

Němé divadlo, hluší zastupitelé - nominace na anticenu ZAVŘENO

Dvě ústecké instituce byly nominovány do soutěže Otevřeno x Zavřeno, která každoročně upozorňuje na nešvary veřejné správy ve vztahu k informování a spolurozhodování občanů. Naše občanské sdružení nominovalo ústecké Severočeské divadlo s. r. o. Odborníci z Otevřené společnosti o.p.s., kteří tuto soutěž organizují již od roku 2003, zhodnotili chování Severočeského divadla slovy: „Právní bezvědomí zastřelo divadlu, že je povinným subjektem a že žije z veřejných peněz."

Slepa.jpg„Divadelní „firmu", napůl vlastněnou Ústeckým krajem a městem Ústí nad Labem, jsme přihlásili do této soutěže za dlouhodobou neochotu poskytovat dokumenty v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím v soutěžní kategorii Zavřeno - Přístup k informacím," uvedl předseda sdružení Jan Kvapil. „Naše nezodpovězené dotazy se týkaly např. nové LED-obrazovky na fasádě divadla, zrušené spolupráce s maltskou filharmonií nebo odměn vedení divadla," upřesnil. Bližší informace k této nominaci i dalším kauzám okolo divadla lze najít na naší stránce SEVEROČESKÉ DIVADLO.

Druhou nominaci si vysloužilo přímo vedení města Ústí nad Labem. Podala ji Ústečanka Tereza Silbernaglová. „Nedávná změna jednacího řádu znemožňuje občanům vyjádřit se k diskuzi zastupitelů při jejich veřejném zasedání," uvedla Silbernaglová. V dalších bodech nominace je pranýřován brzký začátek zasedání zastupitelů, který mnoha občanům znemožňuje účast, ale také mocenské odstranění několika osob z komisí města.

Přesvědčení, že loňská změna jednacího řádu ústeckého zastupitelstva je problematická a že by bylo záhodno jednací řádu upravit, vyjádřilo již koncem února v reakci na podnět Stop tunelům i ministerstvo vnitra (dokumenty zde). Zastupitelé však zatím odmítají pravidla diskuze změnit.

Veřejnost má nyní možnost podpořit obě nominace v internetovém hlasování. Pro Severočeské divadlo lze hlasovat v soutěžní kategorii Zavřeno - Přístup k informacím (nominace č. 26), pro Statutární město Ústí nad Labem v kategorii Zavřeno - Účast na rozhodování (nominace č. 9).

 


Diskuze:

Zatím žádné příspěvky ...
Váš příspěvek do diskuze

Autor: E-mail:
Titulek:
Příspěvek:
Opište kód:
  opište kontrolní kód


Nahoru


© 2011 Stop tunelům | tel: +420 732 921 250 | info@stoptunelum.cz