Hotel Větruše

V sobotu 1. prosince 2012 byla uvedena do provozu hotelová přístavba výletní restaurace na Větruši. Majitelem přístavby a provozovatelem přilehlé restaurace je původně účetnická firma Ekofin PC (v rejstřících dohledatelná pod "E K O F I N P C"), založená v roce 1993 Ing. Josefem Mandíkem, který byl před listopadovou revolucí v roce 1989 ředitelem ústeckého pivovaru. Společnost získává exkluzívní pozemky v sousedství výletního zámečku Větruše od města za pouhých 1,5 milionu korun. V březnu 2010 vedení firmy přebírá jeho syn a pozdější primátor Vít Mandík. Teprve v tomto roce si firma rozšiřuje záběr svých činností o hostinskou a stavební činnost. V polovině roku 2010 si firma podala žádost o evropskou dotaci z ROP Severozápad na přístavbu hotelu. Jak později zjistili evropští kontroloři, byla v zadávací dokumentaci řada nesrovnalostí (např. firma žádost podpořila výpisem z účtu, na kterém bylo 60 milionů korun, přestože v té době měla jen zlomkové jmění a žádné zaměstnance) a celé dotační řízení bylo politicky zmanipulované.

Mandik_Roxy_II.jpg

"Kandidát do Zastupitelstva", jenž se shodou náhod a okolností stal primátorem. Majitel hotelu na Větruši. Foto: Ústecký deník

Když po vítězných komunálních volbách v říjnu 2010 začala ústecká ČSSD hledat primátora, Mandík z firmy odešel. Přesně to bylo 27. října, o necelý měsíc později, 26. listopadu, výbor dotačního úřadu přiklepl společnosti, která  dosud v oboru vůbec nepodnikala, zmíněnou dotaci 80 milionů. Novým jednatelem společnosti se stal Jiří Dušek označovaný za kmotra ČSSD, jenž je mj. členem představenstva Fotbalového klubu Ústí nad Labem, a. s., s Vítem Mandíkem byli společně jednatelé např. i ve společnosti Jutta, s. r. o. (masážní přípravky) a MDI GROUP s. r. o. (reality).

Vetruse_Tunel_upr.JPGNa základě auditu projektu provedeného společností Deloitte ovšem vyšlo najevo, že projekt přístavby "bodoval" především díky náklonnosti hodnotitelů z řad politiků (nejen ČSSD, ale i ODS a KSČM), kteří jej ohodnotili nejvyšším možným počtem bodů. Dotaci schválil výbor Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, ve kterém je jedenáct ze šestnácti členů ze sociální demokracie. Předsedou Regionální rady soudržnosti byl bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS), za ČSSD ve výboru zasedali mj. Petr Benda (dnes LEV 21), bývalá hejtmanka Jana Vaňhová, její náměstek (a ústecký radní) Arno Fišera, další náměstek a aktuálně obviněný z korupčního jednání Pavel Kouda a další krajský a současně i ústecký městský radní Josef Macík (jeho další ústecká angažmá např. viz KULTURA A AGENTURY).

Výběrové řízení na stavbu hotelu "vyhrála" firma Viamont DSP, která patřila bývalému ministrovi dopravy Aleš Řebíček (ODS). V roce 2012 získala firma ECOFIN od města do pronájmu i přilehlou výletní restauraci a další prostory, patřící městu.

K hotelu postavenému z velké části z veřejných zdrojů od prosince 2010 jezdí z centra města LANOVKA postavená rovněž z veřejných zdrojů (evropské dotace), jejíž provoz je i nadále dotován z veřejných zdrojů města Ústí nad Labem.

Architekti přístavbu označují za esteticky mimořádně nezdařilou. Bližší informace o přístavbě, včetně diskuze, jsou na webových stránkách věnovaných ústecké architektuře www.usti-aussig.net.

Krátce před otevřením hotelu v listopadu 2012 vzbudilo pozornost vyvěšení obřího baneru s nápisem "Hotel" na terase pod Větruší. Posléze se ukázalo, že baner byl vyvěšen na černo, a byl stažen.

 

Materiály ke stažeí:

Posudek auditorské firmy Deloitte

 

Mediální odkazy:

27.2.2013 Ústecký deník: Ústecký primátor je podezřelý, že podváděl při žádosti o eurodotaci

25.2.2013 Deník Insider: Brusel Čechům připomněl, co má za sebou primátor Ústí

3.12.2012 Ústecký deník: Seznamte se, prosím: Nový hotel Větruše! (více než smířlivý článek s fotogalerií)

1.12.2012 MF Dnes: V Ústí se otevírá hotel postavený z dotací. Stojí za ním lidé z ČSSD

19.11.2012 MF Dnes: Ústečany pobuřuje obří nápis na dominantě. Majitel místo něj dá neony

30.9.2012 aktualne.cz: Tajná zpráva: Severozápad má přijít o 3,4 miliardy

1.9.2012 Parlamentní listy: Ústeckou dominantu si pronajala firma, co dříve patřila otci primátora

18.6.2012 aktualne.cz: Primátor ČSSD dostal 80 milionů díky štědrosti straníků

10.2.2011 MF Dnes: Symbol Ústí se změní v podnikatelské baroko, hrozí se architekti

9.2.2011 Ústecký deník: Architekt: Hotel na Větruši bude průšvih

4.12.2010 aktualne.cz: Primátor Ústí dostal od kolegů z ČSSD pohádkovou dotaci

4.12.2010 ČT24: Primátor Ústí dostal dotaci 80 milionů na stavbu hotelu

29.10.2010 aktualne.cz: První podezřelý primátor. Staví luxusní hotel

29.10.2010 Ústecký deník: Vít Mandík? Ten co chce stavět hotel na Větruši

28.10.2010 aktualne.cz: Hotovo. Ústeckým primátorem bude pan Neznámý

 

Diskuze:

"Bozska" komedie...
Pominu-li fakt, ze auditori maji na studovani dokumentace mnohdy vic casu, nez vsichni zainteresovani v procesu hodnoceni dohromady, i na tomto konkrentnim posudku auditoru je videt, ze ani sam auditor, ke kteremu mnozi vzhlizi jako k nejakemu bohu, neni dokonaly. V posudku jsou nepravdy a zavadejici informace. Napr. zjisteni u kriteria 1.4. - tvrdim, ze projekt spravne ziskal 3 body, nebot kriterium nezni, ze projekt muze ziskat 0,5 bodu za partnera, nybrz 0,5 bodu za zapojeni 1 partnera v ramci 1 faze projektu. Kazdy, kdo pracuje s projekty vi, ze faze v ramci projektu jsou minimalne 3 (pripravna, realizacni, provozni, nekdy se uvadi i likvidacni), a dokaze si tak spocitat, ze za 1 partnera muze byt udeleno i 1,5 bodu. 3x1,5 neni 1,5, ale 4,5. A to je sakra rozdil. Tzn. projekt za toto kriterium mohl ziskat vic nez 3 body, pokud by za dane kriterium nebyly 3 body maximem ;o) Ze kriterium hodnoti externi hodnotitele? Omyl, 2 lidi z odd. administrace projektu, a to nejsou zadni externiste. Tenhle audit se Deloittu prilis nepovedl... jenze koho to zajima, ze? Vzdyt to jsou preci auditori!
PeA  |  15.10.2013  |  22:18:36  |  OdpovědětVáš příspěvek do diskuze

Autor: E-mail:
Titulek:
Příspěvek:
Opište kód:
  opište kontrolní kód


Nahoru


© 2011 Stop tunelům | tel: +420 732 921 250 | info@stoptunelum.cz