Vysokoškolské tituly

"Tunelovat" lze nejen firmy a veřejné rozpočty, ale i morálka. Jedním z průvodních jevů korupčního prostředí je hra na vzdělání, kterou praktikují jinak nepříliš bystré postavičky. A kde je poptávka, tam se zákonitě objeví i nabídka. Výsadní postavení na straně nabídky má v našem kraji pražská Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) s pobočkami v Mostě a na Kladně, tedy v krajích, které jsou tradičně spojovány s největší korupcí. Podvodným získáním vysokoškolského titulu sice většinou nevzniká nějaká závratná finanční újma, ale morální dopad na společnost i vzdělávací systém je devastující.

Vonka_sliby.jpg

Vysoká škola finanční a správní (VŠFS)

VŠFS bývá nazývána různými přídomky, např. "škola ODS", "škola uhlobaronů" apod. Jejími zakladateli byli v roce 2000 vedle akciových společností Czech Coal a Bankovní akademie (jejíž majetkové pozadí nelze dohledat) ještě Appian Group a Synergo Group. Ve správní radě v letech 2004–2007 působil např. Jiří Paroubek (ČSSD, nyní LEV 21), v letech 2006–2011 starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS). Mezi studenty této vysoké školy se v nápadně vysoké míře objevují různí poslanci a zastupitelé, jejichž studium mnohdy připomíná rychlostudium. Mezi absolventy tak patří např. pražský kmotr Tomáš Hrdlička (ODS), jenž zvládl bakalářské i inženýrské studium za dva roky, další pražský politik "Ken" David Vodrážka (ODS) zvládl své studium také o rok dříve. Absolventské práce mnohdy nesplňují ani základní kritéria odborného textu. Mezi hodnotiteli těchto prací figurují spolupracovníci a podřízení politiků. A právě při zakládání mostecké pobočky pro tuto školu se mimořádně angažoval ústecký a krajský politik Radek Vonka (ODS), jenž na této škole získal oba své tituly. Zde je odkaz na sumář kauz týkajících se VŠFS.

V plejádě českých politiků, kteří si dopomohli k titulu za jakoukoli cenu (za jakou cenu konkrétně?), ačkoliv na to mnohdy mentálně nemají, figurují i ti ústečtí. Medializovány dosud byly dva případy, týkající se shodou okolností vlivných ústeckých politiků za ODS - bývalého starosty ústeckého centrálního obvodu krajského radního Radka Vonky (spojovaného mj. s kauzou prodeje městského bytového fondu SPOBYTU a s podezřelou krajskou promo-akcí Brána do Čech) a bývalého náměstka Jana Řeřichy (spojovaný mj. s ÚZEMNÍM PLÁNEM, ODTAHOVOU SLUŽBOU, kšeftařením města s jeho vlastní firmou a podezřelou eurodotací rovněž pro jeho vlastní firmu), kteří oba dva shodou okolností studovali na "vyhlášené" mostecké pobočce Vysoké školy finanční a správní (VŠFS). Výrazem nadstandardních vztahů Jana Řeřichy k vedení VŠFS je i výstava fotografií rektorky této školy Bohuslavy Šenkýřové v prostorách MUZEA MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM v lednu roku 2012 - zde promočlánek o výstavě z městského webu. K podezřele získaným titulům si obdobně dopomohli i další vlivní lidé z regionu, např. šéf krajského Odboru hospodářské kriminality v Ústí nad Labem Petr Martínek je řazen mezi plzeňské rychlostudenty.

Rericha_1_upr.jpg

Opisování cizích myšlenek je běžné i na nižší úrovni. S ukradenou koncepcí kultury "vyhrál" v roce 2011 zmanipulované výběrové řízení na ředitele KULTURNÍHO STŘEDISKA Emil Vraspír. Příznačné je, že předsedou výběrové komise byl Jan Řeřicha, který se k tomu vyjádřil: To si myslím že je zcela běžné ... (viz reportáž ČRO Sever). Jan Řeřicha byl v únoru 2012 jmenován i předsedou výběrové komise na nového ředitele MUZEA MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM.

Je s podivem, že jak Ing. Vonka, tak Ing. Řeřicha ještě v prosinci 2012 figurují ve Správní radě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je rovněž zajímavé, že jejich politická kariéra je jako pupeční šňůrou spojena s ovládnutím ústecké ODS KMOTREM Patrikem Oulickým.

 

Mediální ohlasy:

2.8.2011 ČT1: Ne/opsaná bakalářská práce politika (Řeřicha)

2.8.2011 aktualne.cz: Texty takřka stejné, podle školy ale politik neopisoval (Řeřicha)

21.6.2011 MF Dnes: Náměstek ústeckého primátora čelí podezření, že opsal bakalářskou práci (Řeřicha)

19.6.2011 aktualne.cz: Podezření z opsání práce padlo na ústeckého náměstka (Řeřicha)

19.6.2011 Ústecký deník: Řeřicha: Nabídku na primátora města Ústí bych přijal (Řeřicha)

14.7.2012 Hospodářské noviny: Komise potvrdila: VŠFS dávala tituly rychle (VŠFS)

14.7.2010 Hospodářské noviny: Petr Honzejk: Vysoké finanční turbo (VŠFS)

9.12.2009 Týden: Radek Vonka z krajské rady v Ústí měl studovat s protekcí (Vonka)

10.11.2009 MF Dnes: Před 25 lety studoval v SSSR. V Plzni mu uznali zkoušky (Martínek)

23.10.2009 Novinky.cz: Řada politiků vystudovala neobvykle rychle i na VŠFS v Praze (VŠFS)

22.10.2009 IHNED.cz: Pražská škola má řadu "VIP" studentů. Pár politiků ji udělalo za několik měsíců (VŠFS)

Diskuze:

Zatím žádné příspěvky ...
Váš příspěvek do diskuze

Autor: E-mail:
Titulek:
Příspěvek:
Opište kód:
  opište kontrolní kód


Nahoru


© 2011 Stop tunelům | tel: +420 732 921 250 | info@stoptunelum.cz